02
Tem

ÖZEL OKULLARA VE ÖZEL YURTLARA DEPREME DAYANIKLILIK RAPORUNU YENİLEME ZORUNLULUĞU GELDİ. NE YAPICAM YA OKULUM ÇÜRÜK İSE?

Merhabalar Değerli okuyucular;

Bir haftadır gündemde olan ve bizlerle iletişime geçen okul sahipleri ve yöneticilerin taleplerini ve süreci detaylandırarak anlatmaya çalışacağım. İyi okumalar…

İstanbul’ da yer alan firmamızın irtibat çevresinden gelen aramalara karşı bizler yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bizim bilgimiz ve hizmet verdiğimiz talepleri de yerine getiriyoruz. Problem olmazsa çözümde olmaz.

Okulların en büyük problemi ruhsat almak !!!!

Milli eğitim Bakanlığının belirlediği standartlarda proje oluşturuyoruz. minimum sınıf m2 sinden, müdüriyet odasına, bekleme salonundan, yemek odasına, dersliklerden okul bahçesine kadar detaylı proje oluşturuyoruz. Bu okulu sıfırdan yeni yapacak olursak gerçekten eğlenerek, taleplere karşı tasarımlar oluşturup, güncel kanun ve yönetmeliklere göre projelendirip, yapı ruhsatını alıyoruz. İnşaatını projesine uygun olarak yapıyor. İç mimari dokunuşlarla mekana renk katıyoruz. İşletme ruhsatı alınması kolay oluyor. Ama ülkemeiz koşullarında bu durum çok nadir gerçekleşmekte ne yazık ki. Kaçak, gayri resmi, izinsiz yapılan veya ruhsatlı olsada mevcut bir yapıyı okula çevirerek bu hizmeti veriyoruz. Yatırımcı yaptığı yatırımda bakanlık tamam, belediye tamam, sıra öğrenci kayıtında diyebileceği sürece geçiş yaptırmaktayız.

Bu çıkan deprem testi biraz okul sahiplerini masraflı bir sürece itmektedir. Sebebine gelelim. özel okul sahiplerinin %90 ‘ ı 2007 yılından önce yapılmış, depreme dayanıksız yapılarda hizmet vermektedir. Deprem dayanıklılık raporu, sağlam olmayan yapıya verilemez. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü depreme sağlam ve dayanıklı olduğunu gösteren raporu bazı ilçelerde bir ay içerisinde, bazı ilçelerde bir buçuk ay içerisinde istemektedir. Bu ne yazık ki mümkün değildir. Okul sahiplerine biraz zamanlarının olduğu müjdesini buradan paylaşıyım.

Ama depreme dayanıksız bir yapınız varsa bu gerçekle er ya da geç yüzleşmek zorunda kalacaksınız. Ağustos ve Eylül ayı sancılı geçecek hem öğrenci velileri adına , hem de okul sahipleri adına tedbiri alma zamanı geldi. Harekete geçmek zorundayız, yoksa okulumuzun acilen depreme dayanıklı bir yapıya taşımak zorunda kalacağız. 2018 Deprem Yönetmeliğine göre analiz yapmak zorundayız. Çürük çıkma ihtimali yüksek baştan uyarıyorum. Ama içiniz rahat olsun doğru adrestesiniz. Yapınızın ekonomik çözümlerle nasıl depreme karşı dayanıklı hale getirebieceğimizi de biliyoruz. Yetmedi yapınızın güçlendirme hizmetini de vererek deprem sağlamlık raporunu hazırlıyoruz.  Sorunlar probleme dönüşmeden buluşmak dileğiyle… SAygılarımla…..