21
Ara

OTOPARK YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRİŞ TARİHİ ERTELENDİ

Merhabalar değerli okuyanlar,

Herkesi ilgilendiren bir durum otopark…….

Gündemi siyasi bir sorun gibi girift bir sisteme girmiş, ancak koşulların çok da imkan vermediği, 2018 yılından bu güne tekrar tekrar gündeme gelen  yapmanızın çok da mümkün olmadığı bir otopark problemini gelin beraber tartışalım.

Otopark mı?

Kaçıncı yüzyıldayız. Trafiğin bu kadar yoğun olduğu, her sene on binlerce, yüz binlerce yeni aracın trafiğe çıktığı bir ülkede otopark zorunlu değil mi? dedirtiyor insana….

Kısa bir şekilde temel ihtiyacımız olan otopark;  şehrin yapılaşma koşulları, imar parsellerinin büyüklüğü, trafik akışı otopark yapılması işlerini çıkmaza sokan bir gerçektir.

Şöyle kısaca özetliyim; Türkiyenin kalbi olan Fatih ilçesini ele alırsak 60 m2 büyüklüğe sahip ve 45 m2 taban oturumu olan bir çok parselizasyonun olduğu bir ilde, böyle bir parsele otopark mı yapılacakmış, Yok artık bunun yapılamayacağını bilmiyorlar mı? dedirtiyor insana.

Aklımıza sahip çıkalım

Peki otoparkı nasıl yapabiliriz sorusunun gündeme alınması gerekiyor.

Tabi ki kanun koyucular bunu gündeme almış,  otopark koşullarını uygun olmayan parsellerde, otopark yapılıp, yapılmayacağını karar vericek mercii ilgili belediyesi ve trafik koordinasyon müdürlüğünü yetki verilmiş Ancak sektörü tıkayan ve netliğin olmadığı ticari platform haline gelen, her belediyede farklı bir uygulamanın yapılması insanın tadını kaçıran ve farklı değişkenler ile yatırımı kumar gibi şansa bırakılan bir yönetmeliğe doğru adım adım ilerliyoruz.

Nerede ikamet edilir sorusunu kendime sorduğum da; Sakin, güvenli, elit, ulaşım ana halterlerine, markete, okula yakın, peyzaj alanına ve çocuk oyun alanına sahip, daireye ait bir deponun olduğu diye isteklerimizi anlatırken saydığım özelliklerinin yanına otoparklı yazmak beni utandırıyor. Otopark artık konuşulması gerekenin dışında yapılması zorunlu bir hale gelmek zorundadır. Nokta Mevcut yönetmelik isteğe bağlı olarak parasını ödemek koşulu ile yapılması zorunlu değildir.

Otopark zorunlu olsun ama nerede zorunlu olacak? demek gerekir. Bizim derdimiz çok, her gelen belediye başkanları ve hükümet sorunların bir kısmını çözüme ulaştırırken, 2007 yılından bu güne gelen otopark yönetmeliği ben değişime gireceğim tutmayın beni dese de koşullar imkan vermiyor. Toplu konut olmayınca veya arsa 500 m2 den küçük olunca işler zorlaşıyor.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin cesaret göstererek belli m2 nin altında inşaat alanına izin vermemesi kalıcı çözüm niteliği taşımaktadır. Peki uygulanabilir mi?

Bir kaç belediyenin otopark yapılmasını zorunlu hale getirmek için uğraştığı ancak görev süresinin yetmediğine şahidim. Denedik ama vatandaştan çok tepki aldık, iki gün sonra sandığa gidecekler, bizi zorlamasın ve oy sayımızı azaltmasın diyen bir belediye başkanı var ise o ilçeye yapılan en büyük kötülük olacaktır. O tarz kişilerin mutlaka o noktalara getirilmemesi gerekir. Her zaman çoğunluğun talepleri doğru bir sonuç çıkarmaz. Krizi yönetebilmek için elinizi değil, gövdenizi taşın altına koymak ve bu uğurda fayda sağlamak için görev sürenizin son gününe kadar doğruları yaşatmanız gerekir.

Yine dertlerim depreşti, sürçü lisan ettiysem af fola, asıl mesele yasal olanın helal olmasıdır.

Otopark yönetmeliği 31/03/2021 tarihine kadar uzatıldı.

Bilginize. Sağlıklı ve bereketli günler dilerim. Saygılarımla…