20
Mar

Karot nedir? Yapımız Sağlam mı? Sağlamlık raporu nereden alınır?

DEPREM RAPORU, BİNA SAĞLAMLIK RAPORU, KAROT ALIMI, RİSKLİ BİNA RAPORU, KENTSEL DÖNÜŞÜM RAPORU İSİMLERİYLE ALINAN İÇERİKLERİN BİLGİLERİNİ ANLATACAĞIM.

KAROT NEDİR? NEDEN KAROT ALINIR? KAROT NE İŞE YARAR? KAROT NASIL ALINIR?

Karot ; silindirik çaplı, farklı büyüklüklerde delme ve kesme kuvveti uygulanarak, döşeme veya duvardan delik açma veya deprem numunesi amaçlı yapılır. Aspiratör havalandırma, doğalgaz havalandırma bacası, şaft boşluğu gibi ihtiyaçlarda kullanılan bir yöntemdir.

Karot (delik açma) olarak bilindiği gibi, günümüzde, son zamanlarda en çok deprem testi, deprem performansı, deprem dayanıklılığı için beton ve demirden numune alma yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Deprem bölgesinde olan yapılarımızın, depreme karşı dayanıklılığını ölçtürmek veya yapımızı 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu’na göre riskli(çürük) yapı ilan etmek için gerek olan bir metottur.

Yapımızın dayanıklılığını, sağlamlığını ölçerken yapımıza herhangi bir zarar verip vermediği ile alakalı insanların haklı bir şüphesi olduğunu inkâr edemem.

Etinizden et kopartılırken nasıl size zarar veriliyorsa, betondan beton parçası kopartılırken aynı şekilde zarar veriliyor.

Buradaki istisna zararın miktarı ve işi bilenler tarafından yapılması önem arz etmektedir.

Amacımız yapımıza bir tahlil yaparak, sağlamlık derecesini deprem yönetmeliği koşullarına göre tespit etmektir.

İşi bilen dedim, sebebi yapımızın gözde bile görülerek çürük olduğu anlaşıldığı bir yerde, ayrıyeten karot ile zarar verilmesini göze alan uygulamalara şahit olmamızdır. Şekeri olan kişiyi ameliyata alırken doktorun oluşturduğu hassasiyeti, hasta olan yapımızda da aynı şekilde gösterilmesi gerekmektedir.

Birde betonarme değilde yapınızın yığma yapı olduğunu düşünelim. Yığma yapıdan karot alınmamalıdır. Tahlil konusu değildir. Çözümü direk yığma olarak yapılmalıdır.

Güven insanların zor kazandığı hemen kaybettiği bir özellik halini taşımaktadır.

Ayinesi iştir kişinin söze bakılmaz. Sözüne bir atıfta bulunarak kendini ben çok iyi yaparım, bilirim diyen insanlara daha az güven duyulmaktadır.

Güven daha önce yaptığımız işlerde hizmetinden memnun kalınan kişilerin yaptığı referans yeni yönlendirme ile oluşur. Bizlerin iş kaynağı referanstır.

Karot alımı kolonun demirleri tespit edildikten sonra işaretlenerek kolonun 2/3 ‘si mesafesinden karot makinesi ile kolona asılıp, toz olmaması içinde su dolu dabacanadan hortum yolu ile karot makinası sulu kesim ve delme yaparak oluşacak hasarı minimalize ederek karot makinası kolon derinliğinin 2/3 kadar ki mesafeye kadar delinip, çekiç yardımı ile numune kolondan alınır. Bu aldığımız numune lisanslı laboratuvara tahlile verilir. Aynı zamanda başka bir kolondan pas payı hilti yardımıyla kırılır. Demirleri açığa çıkan kolondan, yapılışında bugüne denk olan yıpranma miktarı ölçülebilmesi için kalınlığı fotoğraf ve ölçüm ile tespiti yapılır.

Röntgen cihazı ile de bir kolonda kaç tane filiz (dikine demir) yapılmış, ne kadar mesafede etriye (yatık demir) bağlanmış bunların tespiti yapılır.

Çıkan sonuçları ST4cad ortamında yapımızın mevcut durumunu çizerek verileri girerek analiz ederiz.

Çeşitli büyüklük ve şiddetlerde verdiğimiz depremlerle yapımızın mevcut durumunu çizerek verileri girerek analiz ederiz. Çeşitli büyüklük ve şiddetlerde verdiğimiz depremlerle yapımızın deprem sırasında çöküp(yıkılıp) , çökmediğini (yıkılmadığını) denetleyerek çıkan sonuçları rapor haline getirip. İşlemlerimizi sonlandırırız.

Bir detayı daha paylaşmak isterim.

Alınan karot ve sıyırma işlemleri tamirat gerektirmektedir.

Bunu işverenlerimize anlatarak talep edilmesi durumunda sıvama işlemlerini yaparak raporunuzu teslim ederiz.

Önemli bir dip not olarak; Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması planlanan yapınızın karotunu aldırıyorsanız veya yıkmayı düşünüyorsanız, kesinlikle karot sıyırma ve alma işlemlerinden dolayı oluşan yerlin tamirlerini yapmayınız.

Daha sonra ilgili belediyesi tarafından kontrolü yapılacaktır.

Gerçeklerin kayıplara sebebiyet vermediği, sağlam yapılarda buluşmak dileğiyle….

Bilmek hayat kurtarır.

Bu yazımızda spesifik isteğim yapısının sağlam olup olmadığını öğrenmek isteyen mal sahiplerine ulaşmak istiyorum.

Ayrıca bizler Sağlık bakanlığı, Milli eğitim bakanlığına teslim edilecek sağlamlık raporu hazırlarken aynı zamanda üniversite onaylı sağlamlık raporu da hazırlamaktayız.

Saygılarımla..

EM Mimarlık

Mimar Murat Demirsoy