DEPREM RAPORU (RİSK ANALİZİ) HİZMETLERİ

KENTSEL DÖNÜŞÜM ve YERİNDE DÖNÜŞÜM NEDİR ?

Deprem kuşağı üstünde bulanan ülkemizde kentsel dönüşüm projeleri özellikle can ve mal güvenliği için atılan en olumlu adımların başında geliyor. Yapımı çok eski yıllara dayanan eski evlerin dayanıksız olması itibarıyla olası depremlerde yüksek oranda yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalması kaçınılmazdır. Bu noktada ekonomik olarak ömrünü tamamlamış, depreme dayanıksız olması sebebiyle kullanışsız hale gelmiş, eski görüntüsüyle çevreni ve şehrin görüntüsünü olumsuz bir şekilde bozan, sosyal alanların kullanımını avantajsız hale getiren binaların yıkılması ve yerine yenilerinin yapılması kentlerin rahat nefes alması açısından da oldukça önemli. Otopark, yeşil alan, sosyal alanlar, modern bina yapıları gibi pek çok detayın da dikkate alınması ile birlikte ortaya çıkarılan yeni alanlarla meydana gelen yeni projelerden yararlanmak kişilerin başvuruları sonucunda da mümkün olabiliyor.

Bu projelerin hayata geçebilmesi için evlerin eski, depreme dayanıksız durumda olması ya da ekonomik olarak kullanım ömrünü tamamlamış olması gerekiyor. Binaların bu nitelikleri taşıması halinde istenen dönüşüm işleminin yaptırılması mümkün oluyor. Bu çalışmaların en büyük avantajlarından birisi sadece iskanlı ya da kat irtifaklı yapılar için değil aynı zamanda arsa tapusu bulunan kaçak binalarda ve gecekondularda da uygulanabilmesidir. Birden fazla ev sahibinin bulunduğu binalardaki yenileme çalışmalarının gerçekleşmesi için bir kişinin başvurusu ve binada oturanların üçte ikisinin bu projeye onay verilmesi yeterli oluyor. Bu yenileme çalışmalarının mülk sahipleri için avantajlarından biri de devlet teşvikli dönüşüm kredilerinin kullandırılabiliyor olmasıdır.

Devlet teşvikli kentsel dönüşüm kredilerinin yanı sıra başvuru sahipleri 18 aylık süre boyunca değişen miktarlarla geri ödemesiz bir şekilde proje kapsamında kira yardımı alması da mümkün oluyor. Kişilerin devlet tarafından ya da bakanlık kurumları aracılığı ile hiçbir zorlamaya tabii tutulmadığı bu işlemlerde ev sahipleri istedikleri müteahhitlerle birlikte çalışabiliyor. Bu projelerin sonucunda evler depreme dayanıklı bir hale gelirken evlerin kullanım ömrünün uzaması ile birlikte de ekonomik olarak değerinin artması da söz konusu oluyor. Ortalama rakamlara bakıldığında dönüşüm projeleri ile birlikte evlerin değerinin 1,5 kat arttığı görülmektedir. Binaların inşası sırasında belediyenin ve noterin harçları ile birlikte vergi muafiyetlerinden de yararlanma imkanı sunulduğu için bu projeler herkes için son derece avantajlıdır.