30
Oca

H grubu Müteahhitlik yetki belgesinden G grubu yetki belgesi alma koşulları

muteahhitlik-yetki-belgesi-sinifimi-nasil-ogrenebilirim  başlıklı yazımızda ele aldığımız yetki belgemizi nasıl yükseltebiliriz kısmından biraz bahsetmek istiyorum.

İş deneyim belgesi en önemli kısımdır.

İş deneyim belgesi nedir? sorunu cevaplayarak başlayalım.

(4N1K)

İş deneyim belgesinin yani iş bitirme belgesini nasıl hazırlanacağını, hazırlanırken nelere dikkat edilip hangi evrakların isteneceği gerekli evrakların hazırlanmasını, hangi kuruma sunacağınız çok önem arz etmektedir. Bunun için ihtiyacınızın doğrultusunda firma olarak da hazırlayabilirsiniz. (devlet ihalesi için) Müteahhitlik yetki belgesi talebi için kullanacaksınız İlgili resmi kurumdan tanzim etmeniz gerekmektedir.

İş bitirme belgesi ne anlama gelir? ,

nasıl ve nerede düzenlenir?

nasıl alınabilir?,

hangi şartlarda iş deneyim belgesi verilir,?

hangi kurumdan alınır,?

hangi hallerde verilir,?

kimlere iş deneyim belgesi verilir?

İş Bitirme Belgesi , iş deneyim belgesi Nedir?

O işi yaptığınızı ispatlayan belgeye iş bitirme belgesi veya diğer adıyla iş deneyim belgesi denilir.  İş bitirme belgesi, yaptığınız işleri tek sözleşme ile taahhüt ederek bitirmiş ve ilgili idare tarafından düzenlenip verilmektedir. Peki iş bitirme belgesi nasıl ve nerede düzenlenir?

İş Bitirme Belgesi Nasıl Düzenlenir?

İş sahibi eğer gerçek veya tüzel kişisi ise ve yapılan iş belediye sınırları içerisinde bulunuyorsa iş bitirme belgesi, bağlı bulunan belediye tarafından düzenlenmektedir.  Aynı tüzel kişiler işini belediye dışında bir alanda bitirmişse iş bitirme belgesi bağlı bulunulan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne müracaat yapılarak düzenlenir. Belediye tarafından kabul görülen iş bitirme belgeleri belediye başkanı tarafından Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bağlı alanlar ise valilik tarafından onaylanır. İş bitirme belgeleri yurt içinde ve yurt dışında kamu ve özel kuruluşlara taahhüt edilen işlere bağlı olarak imzalanan yani yapılan bir sözleşmeye bağlı olarak bir işi temsil ederek imzalanır.

İş Deneyim Belgesi Nasıl, Nereden Alınır?

Bir işte Yapı kullanım izin belgesi almış  ise iş sahibi iş bitirme belgesi almaya hak kazanmaktadır. Yapı kullanım belgesinin ibzanı ve dilekçe ile ilgili ilçe belediyesine yapılan müracaat sonrasında hazırlanarak tanzim edilir. Dip not olarak bazı ilçe belediyeleri harç alarak iş deneyim belgesi düzenlemektedir.

Mühendis veya mimar olan kişiler, kamu veya özel sektör işlerinde iş denetleme belgesi ile beraber iş bitirme belgesi de alabilirler. Bu durum teknik elaman açısından gayet faydalı bir imkan sunmaktadır.

E devlet üzerinden de iş deneyim belgesine müracaat edebilirsiniz.

İş deneyim belgesine müracaat edebilmek için. E-imza’ nızın olması gerekmektedir.

G sınıfına yükselebilmek için en önemli detay gerekli olan minimum inşaat maliyet fiyatına yakalamanız gerekmektedir. Bu yüzden daha önce yapdığınız yıl bazındaki işler sizin deneyiminizi belgeyerek bir üst sınıfa yükselmenizi sağlayacaktır.

İşinize yarayacak hap bilgiler vermeye çalıştım. Umarım fayda sağlar sizlere.. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere. Soru ve önerilerimiz bizler için çok önemlidir. Sorularınızı yanıtlayacağımı söylemek isterim.

Saygılarımla …