09
Oca

ENERJİ KİMLİK BELGESİ ZORUNLU MU?

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu  MADDE 1 de bahsedilen bu Kanunun amacı; enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, bilinçli tüketicilerin oluşması, gayrimenkulü enerji tasarrufu olan bir yapıya çevirmek, maddi değeri tüketim sınıfı ile orantılı yükselmesini sağlamak, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasıdır.

Enerji Verimliliği kanunu 02.05.2007 ve 26510 sayısı ile resmi gazete ilanı ile yürürlüğe girdi. 2007 tarihinden itibaren on senelik geçiş süreci ve üç senelik erteleme ile zorunlu hale gelmiştir.

Yeni binalarda 01.01.2011 yılından itibaren enerji kimlik belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı 2011 yılından itibaren iskan alınan yapılarda yasa gereği enerji kimlik belgesi olmadan iskan verilmedi. Yapınız 2011 yılından sonra yapıldıysa ve kat mülkiyetli tapunuzu aldıysanız enerji kimlik belgenizde var demektedir. Olmayan yapıların malikleri harekete geçmek zorunda bırakıldı. Mağduriyet yaşamamak için hızlı davranmanızı tavsiye ederim.

Enerji kimlik belgesini mevcut binamızda almamıza gerek var mı?

Mevcut yapılarda 1 ocak 2020 tarihinden itibaren mevcut enerji tüketim sınıfını belirlemek amacıyla enerji kimlik belgesini almak zorundasınız. Aksi takdirde kiralama ve satış sırasında sıkıntı yaşayacaksınız.

Yaşayacağımız sıkıntılar nelerdir?

Sıkıntı yaşamak fikri bile insanı tedirgin ediyorken bile bile neden sıkıntı yaşayayım diyerek enerji kimlik belgesini er ya da geç almak zorunda kalacağız.

Zorunluluğu yürürlüğe girmesi için taşınmaz mal satışlarında tapu dairesinde satış yapılamayacak diye uygulama yönetmeliğinde yayınlandı. Son dakika 26 ocak 2019 tarihinde Çevre Şehircilik Bakanlığının  tapu dairesinde işlerin aksamaması ve mağduriyet oluşmaması açısından maliklerin beyanı yeterli olmak koşulu ile satışa müsaade verildi. Ancak gayrimenkul üzerine enerji kimlik belgesi yoktur şerhi koyuluyor. 500 000 TL para ödeyeceğim ve 1000 TL para karşılığında alınacak bir enerji kimlik belgesini alamayan bir binada daire alınır mı? sorusunu sormadan, o daireyi alacağımı düşünmüyorum. Bilinçli vatandaş bina hakkında olumsuz varsayımda bulunarak daire almaktan vazgeçebilir. Belge yapının tamamına çıkmaktadır ve www.turkiye.gov.tr adresinden üzerinizde ki taşınmazın enerji kimlik belgesi olup olmadığını göre bilmektesiniz.

Bina sakinleri enerji kimlik belgesinin ödemesini yapmıyorsa ne yapabilirim?

634 sayılı kat mülkiyeti kanununa göre bir apartman malikler ve apartman sakinlerinin oluşturduğu apartman yönetimi ve yönetim kurulu başkanı ile toplantı düzenler ve akabinde aldığı kararı maliklere duyurur. (Toplantı koşulları ve duyuru kısımları biraz detay içermektedir. Talep edilmesi durumunda apartman yönetimi hakkında bilgi de paylaşabilirim.) Yönetimin aldığı kararı site veya apartman sakinleri kanun gereği uymak zorundadırlar. Aksi halde T.C. mahkemelerinde dava ve dosya masraflarıyla birlikte ücreti tahsil ettirilerek rücu ettirilir.

Çevre Şehircilik Bakanlığı yeni bir şey daha mı çıkardı?

Vatandaşlar sürekli faturalardan şikayet etmektedir. Faturalarımızın yüksek olmasının tek sebebi olarak yapılan zamlar göz önünde bulundurulur. Ama bakış açımızı değiştirmemize vesile olarak bir belge olan enerji kimlik belgesi sayesinde nerelerde yapımızın kusuru olduğunun nelere yatırım yapmamız gerektiğinin önlemini ve aksiyon planını oluşturabileceksiniz. İyi bir danışmanlık firması sayesinde fazla elektrik tüketen makineler, aletler, araç gerekler, fazla tüketim yapmanıza sebep olmaktadır.

Tek sorun zamlar olmamaktadır. Bizim ofisimiz 85 m2 büyüklüğünde geçen sene ofisimizin ortam sıcaklığını oluşturmak için üç adet ısıtıcı aldık. Fiyatını önemseyerek ucuz olanı tercih ettik. Tükettiği enerji kısmına bakmak hiç aklımıza gelmemişti. Tam kar yağdığı döneme denk geliyor. O ay hiç unutmuyorum 1850 TL elektrik faturası ödedik. Orası iş yeri tabiki fazla çıkar dediğinizi duyar gibiyim ama onada açıklama yapma gereksiniminde hissediyorum. Bizim ofiste altı bilgisayar, su sebili, kahve makinesi, Buz dolabı ve tasarruflu spot aydınlatma mevcuttur. Biraz daha detaya inersem yazın klimanın sadece çalıştığı dönemde faturamız 300-350 TL civarında gelmekteydi. Kışın ocağıma kar yağdığını hissettim. Birilerine hediye etmeyi düşündüm ama kimseye kıyamadım. Sebebi iyilik yapıyım derken sonuçları kötü olmasını, onlarda yüksek fatura ödemek zorunda kalacakları için vermemeyi tercih ettim. Depoya kaldırdım, ısıtıcım yok diyorum. O faturayı öderken elimin titrediğini hiç unutmuyorum ve son ödeme günü ödemesini yaptım. Bu sene su sorunu klima ile aştığımı fark ettim.

Enerji kimlik belgesini hazırlayan düzgün bir firma ile çalışırsanız yukarıda yazdığım bütün giderlerin sebeplerini öğrenmiş olursunuz. Hatta yerinizde olsam ki yeriniz deyim oturduğum yapının enerji kimlik belgesini ücret almadan hazırladım. İlerisine geçmek biraz uğraş gerektiren bir durum oluşturdu. Apartman sakini sayısı fazla ve erken yönetim kurulu toplantısı oluşturmak açısından yöneticiyi ikna edemedim. Acil bir durum oluşturmadığını belirtti. İmkanlar elimizdeyken kıymeti yoktur. Kaybetmeden kıymet bilinmiyor ne yazık ki.

Hizmeti kapsamlı alıp sorun söyle belge çıkarmanızı son aşamada isteyeceğim. Öncelikli olarak yapımızın kusurlarının neler olduğunu ve bunlara nasıl çözüm üretmem gerektiğinin raporunu yazmanızı istiyorum demek doğru bir hizmet alım yöntemi olacaktır.

Öncelikle Enerji Kimlik Belgesinin amacını anlatmakla başlamak istiyorum.

“Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği”  kitabi bilgi her zaman anlaşılmasını zor hale getirmektedir. Bu sebepten dolayı anlatımımızı örnekler ve benzetmeler üzerinden devam etmek istiyorum. İnsanoğlu yaşamını devam ettirmek için öncelikli olarak beslenme, daha sonra ki önemli olan kısmı barınma ihtiyacı dünyanın oluşumundan itibaren hayati önem taşımaktadır. Barınma ihtiyacı öncelikli olarak temel ihtiyaçlarımızı sağlamak, daha sonraki aşamaları konforunuzu oluşturmak üzerine E&M Mimarlık olarak tasarlarız. Konforun olduğu yerde tasarruftan bahsedilir, Temel ihtiyaçların önemli olduğu durumda konfor israf veya gereksiz ödenen bir harcama olarak tanımlanır. her yapının bulunduğu iklim koşullarına göre farklı mimari tarzlar, farklı yapı modelleri oluşmaktadır. Bu durum kentin kimliğini ve ekonomik koşulları gösterir. Şuan ülkemiz açısından enerji ülke ekonomisinin ve ev bütçesinin, şirket  bütçesinin önemli bir bölümünü işgal ediyor. Şirketler enerji tasarrufuna erken dönemde kendilerine ve firmalarına yaptıkları yatırımla kısa vadede yatırımını amorti ederek ticari alanda büyük maliyetlerini ucuzlatma yöntemleri oluşturmaktadır. Bu konu ile alakalı bir başka yazımda daha detaylı bilgiler paylaşacağım.

Enerjinin ve enerji kaynaklarının
etkin ve verimli kullanılması, enerji israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin azaltılması ve
çevrenin korunmasını sağlamak için, asgari olarak binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim
sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri
içeren belgedir.

Bilmek insanoğlu ömrü boyunca sürekli bilginin, öğrenmenin peşinde koşması çok önemli farkımız bürokrasi ve uygulamaya hakim olmak, düşündüğünüz ama anlatamadığınız isteklerinizi de tespit ederek hizmet vermekteyiz.

Bu belge bu kadar veriyi içerirken tespit yapmak için bir sürü alet edevat, standartlar, laboratuvarların gerekli olmasını bekleriz. Ama içimiz rahat olsun firmalar gelişi güzel evraklar oluşturup, sorumluluğu beyan üzerinden maliklere atarak sorumluluğu sizin üzerinize bırakıyor. Doğru bir firmayla çalışmanızı tavsiye ederim.

Yarım hoca dinden, yarım doktor candan eder. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere….. okudunuz için, zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Düşünerek yazdığımız ve karşılık beklemeden emek harcadığımız yazımızın faydalı olacağına inanıyorum. Saygılarımla.